2020’de Nasıl Youtuber Olunur?

2020’de Nasıl Youtuber Olunur?

Sanırım 2020 yılına en büyük damgayı Youtube vurdu. Youtuber olmak isteyenler ve içerisinde barındırdığı milyonlarca video sayesinde 2020’nin zirvedeki sosyal platformu diyebiliriz. Durum böyle olunca youtuber olmak isteyen çok fazla insan oluyor. Her şeyin dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını, Youtube’a içerik üretmeye başladıklarında anlıyorlar. Oysa önceden bir fizibilite çalışması yapılsa daha sağlıklı sonuçlar alınabilir. Eğer sizde Youtube’a içerik üreterek bir yerlere gelmek istiyorsanız kesinlikle tavsiyelerimize kulak vermelisiniz. Dilerseniz onlara bir bakalım.

İçerik Konunuzu İyi Seçin

Youtube kanalı açmadan önce kendinize içerik seçmeniz oldukça önemlidir. Belirli bir konu üzerine inşa edilen Youtube kanalları daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyürler. Bir tane Youtube kanalına her gün farklı konularda içerik üretmeniz pek sağlıklı olmayacaktır. Belirli bir konu üzerinden ilerlemelisiniz. Bu konuyu seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlar;

 •  Konunun size uygunluğu.
 •  Konu hakkında tecrübe ve bilgi durumunuz.
 •  Konunun Youtube’da gördüğü ilgi.

Bunların sizler için önemli olduğunu unutmayın. Size uygun olmayan konularda video çekerseniz belirli bir süre sonra sıkılıp bırakacaksınız. Konu hakkında tecrübe ve bilgi sahibi olursanız daha fazla içerik fikri bulabilecek uzun sürelere içerik üretebileceksiniz. Seçtiğiniz içerik konusundan Youtube üzerinde çok fazla video var ve izlenmiyorsa o konuyu yapmanızı pekte önermeyiz. Sizin videolarınızın da izlenmemesi oldukça yüksek ihtimal olacaktır.

İstikrarlı ve Üretken Olun

Youtube’a içerik üretenler, genelde birkaç tane video yükledikten sonra yapamıyorum diyerek video yüklemeyi bırakıyorlar. 2020 yılında Youtube’a içerik üreten kişi sayısı, diğer yıllara nazaran 2-3 kat arttı. Durum böyle olunca sıkı bir rekabet ortamı oluştu. Rakipleriniz sıkı bir şekilde video yükleyerek başarıyı hedeflerken sizin de öyle olmanız gerekecektir. Birkaç tane video yükleyerek yüksek abonelere ve yüksek izlenmelere ulaşmanız sadece şans işidir. İstikrarlı ve üretken olmanız gerekiyor. Eskiden kolay olsa da 2020 yılında erkenden Youtuber olmanız çok zor. Sıkı çalışmalı ve istikrarlı olmanız gerekiyor.

Trendleri ve Çok İzlenen İçeriklere Yönelin

Youtube’da hızlı bir şekilde yüksek takipçilere ve yüksek izlenmelere ulaşmanız için en etkili yöntem trend konuları ve çok izlenen içerikleri seçmeniz daha iyi olacaktır. Mesela Youtube’a ilk videonuzu yüklerken en çok izlenen video konularından bir tanesini seçip o konu üzerinden yükleyin ve öyle devam edin. Çok izlenen video konuları üzerinden video çekerseniz potansiyel izleyici fazlalığından sizde faydalanabilirsiniz. O konularda içerikte fazla olacağından kendinizi iyi geliştirmeniz gerekecektir. Trend konularda da durum aynıdır. Mesela bugünlerde cezalı challenge oyunları trendlerde diyelim. Sizde bu konu üzerinden kısa sürede çok iyi videolar üretirseniz, yüksek izlenmelere ulaşma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Bunlardan bahsettik ve akıllarda en çok izlenen Youtube konuları neler diye soru oluştu. Şimdi de o konulara bakalım.

Youtube’da en çok izlenen kategoriler;

 •  Oyun videoları.
 •  Eğitim kanalları.
 •  Vlog kanalları.
 •  Ürün inceleme videoları.
 •  Çeşitli eğlence videoları.
 •  Makyaj kanalları.
 •  Nasıl yapılır tarzı video içerikleri.

Bu konular Youtube’da en çok izlenen içerikler arasında yer alıyor. Sizde bu konulardan birini seçerek başlarsanız daha hızlı bir şekilde gelişebilirsiniz. 2020 yılında Youtuber olmanın avantajları ve dezavantajları da bulunmaktadır.

2020 Yılında Youtuber Olmanın Avantajları ve Dezavantajları

Değişen ve gelişen sosyal platformlarda avantajlar ve dezavantajlarda oluşmaktadır. Bunları listeler halinde sıralayalım.

2020’de youtuber olmanın avantajları;

 •  Eskiden Youtube hakkında pek fazla bilgi sahibi olamıyordunuz. Şu an bu bilgileri veren Youtube kanalları, blog sayfaları hatta bu makale gibi çok fazla yazılar vardır.
 •  2020 yılında Youtube izleyici sayısı geçtiğimiz yıllara nazaran 2 kat arttı. Buda potansiyel izleyici kitlenizin artması anlamına gelmektedir.
 •  2020 yılında, Youtube gibi diğer sosyal medya mecraları da geliştir. İnstagram ve Facebook gibi sitelerde yüksek kişilere ulaşmanız kolay duruma geldi. Buralardan Youtube kanalınızın tanıtımını da yapmanız kolay olacaktır.
 •  Eskiden çok az kategoriler revaçta iken 2020 yılında çok fazla kategoriler de revaçta oldu.

2020’de youtuber olmanın dezavantajları;

 •  En büyük dezavantajı, rakibinizin fazla olmasıdır. 2020 yılında youtuber olmak isteyen çok fazla kullanıcı vardır.
 •  2017 yılına kadar yüklediğiniz ilk videodan dahi gelir elde edebiliyordunuz. Artık para kazanmayı aktif etmeniz için 4000 saat izlenme ve 1000 youtube aboneye ulaşmanız gerekiyor.
 •  Rakiplerinizi geçmeniz için eskiye göre daha fazla mücadele etmeniz gerekmektedir.
 •  Yapılan çok fazla video olduğu için diğer kanallardan farklı olmanız gerek. Bunun için videolarınızın dikkat çekerek ilgi uyandırması gerekmektedir.

2020’de youtuber olmanın avantajları ve dezavantajları bu şekilde sıralanabilir. Gerçek anlamda bu işi yapmak istiyorsanız tavsiyelerimize kulak vermeniz sizin için faydalı olacaktır.

Sizler İçin Faydalı Olacak Tavsiyeler

Youtube için yapmanız gerekenleri, tavsiyeleri hatta 2020 avantajları ile dezavantajlarınızı derledik. Fakat bu süreçte daima yaptığınızda sizlere etkisi olacak yöntemler vardır. Bazıları küçük ama oldukça etkilidir.

 •  Kesinlikle pes etmeyin, istikrarlı bir şekilde devam edin.
 •  Yüklediğiniz videolarınızın, başlık, etiket ve açıklama kısmını seo uyumlu hale getirin.
 •  Video küçük resimlerinizi dikkat çekici şekilde ayarlayın.
 •  Çekeceğiniz video hakkında önceden iyice bilgi sahibi olun.
 •  İlk başlarda haftada en az 2 video yükleyin.
 •  Video yüklemeyi aksattığınız uzun dönemler olmasın. Uzun süre video yüklemezseniz, kanalınızın etkileşimi düşecektir.
 •  Videolarınızı Youtube dışında diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmaktan çekinmeyin. Her izlenme size etkileşim kazandıracaktır.

Youtube kanalınız için bu tavsiyeleri özenle uygulayın. Siz sıkılmadan video yüklemeye devam edin, videolarınız izlenmiyor olabilir ama illaki bir yerde ivme kazanarak büyüyeceksiniz. Youtuber olmanın tamamen sizin elinizde olduğunu untumayın. İstikrarlı ve sıkı bir çalışma ile başarabilirsiniz. Başarılı olmanız dileğiyle…

 

Youtube'dan paza kazanmayı aktifleştirmek için gereken servislerimizi incelemek için hizmetlerin üzerine tıklayın:
Youtube 4000 saat satın al
Youtube abone satın al