Twitter Da Hakaret Davası Nasıl Açılır?

 Twitter Da Hakaret Davası Nasıl Açılır?

Hukuka aykırı davranışlar arasında Twitter da hakaret de bulunuyor ve Twitter da hakaret davası açmanın cezası nedir sorusu Twitter mağdurları tarafından araştırılıyor. Twitter üzerinden yapılan hakaretler iki farklı şekilde gerçekleşiyor. Bunlar;

  • Genel ve soyut niteliğe sahip söz ya da davranışlar ile karşı tarafta bulunan kişilerin değersizleştirilmesi
  • Belirli bir somut duruma ya da olguya dayanarak kişinin şeref ve saygınlığına zarar getirme

İnternet üzerinden işlenecek hakaret suçlarında sosyal medya hesaplarına ek olarak e-mail adresi gibi farklı uzantılara sahip uygulamalar da söz konusu olabiliyor. İnternet üzerinden hakaret suçu işleyenlerin cezası TCK. 125 madde usulüne göre ceza buluyor.

TCK’nın 25. Maddesine göre hakaret davalarının gereği şu şekilde;

Bir kimsenin şeref ve haysiyetine zarar getirebilecek şekilde somut bir olguya dayanarak kişiye sövmek sureti ile saldırı gerçekleştirenler hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemi veya adli para cezası uygulanır. Mağdurun hakaret ile cezalandırılabilmesi için bu fiili en az 3 kişi ile gerçekleştirmiş olması gerekir. Yapılan hakaretin mağduru muhatap alacak şekilde sesli, görüntülü ya da yazılı bir şeklide işlenmesi halinde yukarıda belirtilen cezanın hükmü geçerlidir.

Twitter’da Hakaret Davası Hangi Sözleri İçerir?

Twitter da hakaret davası için geçerli olacak sözcük öbeklerinin tek tek sıralanması mümkün değildir. Suçun kabul edilmesindeki en temel kural internet üzerinden siz veya davranışlar ile kişinin şeref ve saygınlığına zarar getirecek niteliklere sahip olmasıdır. Kişiyi toplum içinde veya kişiliğine zarar getirecek şekilde zarar verecek her türlü durum ve davranış kanun hükmünde cezaya tabidir.

Twitter Da Hakaret Davası Nasıl Açılır?

Twitter da hakaret davası nasıl açılır sorusuna yanıt arıyorsanız yasal süreci şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Hakaret içeren sosyal medya içeriğinin kayıt altına alınması
  • Elde edilen deliller ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunulması
  • Suçu işleyen kişilerin araştırılması süreci
  • Dava sürecinin başlatılması
  • Dava ile ilgili tespitlerin yapılması
  • Duruşmaların görülerek davanın sonuçlanması

Twitter da hakaret davası Asliye Ceza Mahkemeleri’nde görülür. Söz konusu suç eğer 2 yıldan daha fazla ceza sınırına sahipse bu durumda Twitter da hakaret davası Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından görülür.

Twitter Retweet Paketleri şimdi Api 3.0 alt yapısını kullanıyor.  Bu yüzden hiç bir engele takılmadan hesabızın organik olarak büyümesinde büyük rol oynayacak paketlerimizi inceleyebilirsiniz.