YouTube Fenomeni Nasıl Olurum?

YouTube Fenomeni Nasıl Olurum?

YouTube içerisinde her türlü konu üzerinde videoların bulunduğu platformdur. Dünya üzerinde milyonlarca kişi YouTube platformunu kullanmaktadır. Son zamanlarda artık insanlar bir şeyler izlemek veya bir şeyler dinlemek için değil de YouTube platformunu kendilerine gelir kaynağı sağlamak amacıyla kullanmaktadır.

YouTube içerisinde fenomen olan kişiler YouTuber olarak adlandırılmaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda çok bir popülerliği olmayan YouTuberlığın son zamanlarda YouTube üzerinden gelir elde etmenin mümkün olmasıyla birlikte artmıştır. Ülkemizde ve dünya üzerinde birçok YouTuber, YouTube’da içerikler hazırlamaktadır.

YouTube Fenomeni Olmanın Yaşı Var mıdır?

YouTube’da içerik üretmek ve YouTuber olup bir fenomen haline gelerek kazanç elde etmeniz için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 7'den 70 herkes YouTube fenomeni olabilir ve içerik paylaşımı yapabilir.

Popüler bir hale gelen YouTuber’lık bazı ülkelerde ders konusu haline geldi ve “Nasıl YouTuber olunur” adı altında eğitimler verilmeye başlandı. Bu durum ülkemizde “dijital girişimcilik” adı altında eğitim programları üzerinden verilmektedir. Ülkemizde önemli abone sayılarına sahip olan birçok YouTube kanalı bulunmaktadır.

YouTube fenomeni olmak ve bu işi hem eğlenmek hem de gelir kaynağı oluşturmak için yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. Biz bugün ki yazımızda dikkat etmeniz gereken en önemli konuları ele aldık. Gelin birlikte inceleyelim.

1- Doğru alan seçmek: Öncelik giriş yapacağınız platform içerisinde birçok kategoride kanal ve YouTuber bulunmaktadır. Bu durumu öne alarak YouTube için içerik oluşturmak istediğiniz alanı doğru seçmelisiniz. Rekabetin bulunduğu alanı tercih etmeniz yavaş büyümenize neden olabilir ve bu durum size dezavantaj yaşatabilir. O yüzden iyi araştırma yaparak alanı doğru seçmeye önem göstermelisiniz.

2- Doğru kanal adı seçmek: Daha sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise çektiğiniz videoların paylaşımın yapılacağını kanalın adını doğru ve etkili seçmektir. Kanal adınızın akılda kalıcı ve bulunduğunuz alana uygun olması çok önemlidir.

3- Güncel olmak: Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise düzenli bir video paylaşımına sahip olmanızdır. Kanalınızın aktifliğini korumak ve birçok kişiye hızlı şekilde ulaşmak adına kanalınızda düzenli olarak video paylaşmanız önemlidir. Kanalınızın aktif tutmak hep üst sıralarda yer almanıza neden olacaktır. Bununla birlikte video içeriklerinizi de güncel, trend olacak şekilde hazırlamalısınız.

4- Tasarım kalitesi: Dikkat çekici ve kaliteli içerikler hazırlamanız daha hızlı bir şekilde büyümenizi ve birçok kişinin dikkatini çekmenize yardımcı olacaktır.

5- Başlık ve açıklama: Videolarınızın paylaşımını yaparken videolarınıza doğru başlık ve açıklama yazmak çok önemlidir. Videoyla alakası şekilde başlık ve açıklama yazmanız dislike almanıza ve abone kaybetmenize neden olabilir. Bunun için video ile alakalı başlık ve açıklamayı dil bilgisi kurallarına uyarak yazmalısınız.